FIDE Home
 EN  |   TR  |   FR
Home
Schedule
Women GP Regulations
Technical Regulations
Players
Biographies
Tournament
Videos
Interviews
Press Conferences
Bulletins
1.Tur:Yıldız Stefanova'yı Salladı; ama Yıkamadı, Humpy Cramling'i Yendi
Saturday, 07 March 2009
img_1394.jpgTürkiye İş Bank Atatürk FIDE Kadın Ustalar Grand Prix birinci tur maçları tamamlandı. Günün önemli maçlarından birisinde Koneru Humpy siyah taşlarla Pia Cramling'i yenerken, Hou Yifan Maia Chiburdanidze karşısında zor oyunsonunu savunarak beraberliği kurtardı.

Betül Cemre Yıldız, eski dünya şampiyonu Antoaneta Stefanova karşısında galibiyete yaklaştıysa da sonradan kontrolü kaybetti ve önce kazanç sonra beraberlik şanslarını kaybederek önemli bir fırsatı kaçırdı.

İki Çinli satranççının mücadelesinde açılışta büyük gelişim üstünlüğünü hızla değerlendiren Xue Zhao, Yang Shen karşısında çabuk kazandı. Detaylı haberler aşağıdadır.
img_1394.jpg
Kadın satrancında hiçbir zaman beraberlik teklif edilmesinin engellenmesine gerek yok; çünkü oyunlardan da anlaşılabileceği gibi İş Bankası Atatürk FIDE Kadın Ustalar Turnuvası'nda oldukça heyecanlı maçlar oynandı ve hiçbir kadın ustanın berabere yapıp otele erkenden dönmeye niyeti yoktu. Geçen yıl birinci turda hiçbir maç berabere bitmemişti, bu sene ise sadece tek bir maç berabere bitti.

Koneru Humpy, Pia Cramling'e karşı siyah taşlarla önemli bir galibiyet alırken, siyahın e4'teki sıkıyönetimi Hint büyükustaya hafif bir üstünlük sağladı. İsveçli büyükusta e4 oynadıktan sonra f3 vuruşu çok etkili oldu ve e4 hamlesi de işe yaramadı. Humpy böylece siyah taşlarla turnuvanın sonucuna etki edebilecek önemli bir galibiyet aldı ve ikinci kez düzenlenen turnuvaya iyi başladı.

img_1388.jpgDünyanın gözünün üzerinde olan 15 yaşındaki Hou Yifan, ilk turda 32 yıl önce dünya şampiyonu olan Maia Chiburdanidze karşısında zorlanarak da olsa beraberliği kurtardı. Vezirler değişildekten sonra rakibine tehlikeli bir şekilde şans tanıyan Çinli yıldız, daha sonra yılların tecrübesinin konumunu daha fazla geliştirerek kazanmasına izin vermedi.

Maçtan sonra Chiburanidze de rakibinin konumu iyi savunduğunu: "Parti bence çok ilginçti. Kazanç şanslarım vardı; ama bir noktadan sonra genç rakibim durumu çok iyi savundu. Çok zor bir oyunsonunu gayet iyi oynadı." sözleriyle anlattı.

img_1385.jpgBetül Cemre Yıldız, daha önce berabere kalmayı başardığı eski dünya şampiyonu Antoaneta Stefanova karşısında günün sürprizini yapmaya oldukça yaklaştı. Açılışı ve oyunortasını zor durumda maçı izleyen büyükustaların aralarındaki yorumlara göre çok doğru oynayan Yıldız, kalite fazla kaldığı durumda kazanacak gibi görünüyordu. Daha sonra kaliteyi zorunda olmadığı halde geri verince de kazanç elinden kaçıp gitmişti; ama beraberlik şansları devam ediyordu. Yine de oyunsonunda işler temsilcimiz için kötü gitmeye devam etti ve Stefanova çok zorlanarak da olsa temsilcimizi yenmeyi başardı. Maçtan sonraki basın toplantısında Betül Cemre Yıldız'ın 2004'teki maça göre satrancını çok geliştirdiğini söyleyen Bulgar büyükusta "O zamana göre çok farklı bir oyuncu vardı karşımda. Gerçekten çok güzel oynadı. Benim için çok zor bir oyun oldu." diye konuştu.
img_1373.jpgMartha Fierro-Zeinab Mamedyarova oyununda Mamedyarova hafif üstün duruma geçmesine rağmen üst üste hatalar yapınca Ekvadorlu uluslararası usta hızlı bir galibiyete ulaştı. Son konumda ters durumda kalan h4'teki Vezir Fg5 hamlesiyle düşmeden önce işler siyah için oldukça zor görünüyordu.


Çin Milli Takımı'nın iki oyuncusu Zhao Xue ve Shen Yang'ın mücadelesi Zhao Xue'nun 29. hamlede kazanmasıyla sonuçlandı. Shen, açılışta atla çok tempo kaybedip gelişimde geri kalınca Xue bunu iyi değerlendirdi ve Ab5 taktik vuruşundan sonra partinin kaderi belli olmuştu.
img_1377.jpgimg_1371.jpg


Elina Danielian İstanbul Grand Prix'sine Marie Sebag karşısında galibiyetle başladı. Vezir kanadında bazı piyonları hareketlendirmek için kalite feda eden Danielian,rakibinin vezirlerin değişme kararından da faydalanarak hızlı bir galibiyete ulaştı.


 
© FIDE Grand Prix 2009 - 2010    |    www.fide.com    |    grandprix.fide.com    |    Powered by Turkish Chess Federation