FIDE Home
 EN  |   TR  |   FR
Home
Schedule
Women GP Regulations
Technical Regulations
Players
Biographies
Tournament
Videos
Interviews
Press Conferences
Bulletins
2.Tur: Cramling Betül Cemre Yıldız'ı Yendi, Humpy Koneru İkide İki
Monday, 09 March 2009

img_1431.jpg

İş Bankası Atatürk FIDE Kadın Ustalar Satranç Turnuvası'nın ikinci turunda Betül Cemre Yıldız, Pia Cramling'e karşı hızlı bir şekilde kaybedreken, Humpy Koneru Elina Danielian'ı da yenerek ikide iki yaptı. Hou Yifan, Zeynab Mamedyarova karşısında zorlansa da ilk galibiyetini alırken, Xue-Chiburdanidze ve Sebag-Yang maçları görece sakin bir şekilde berabere bitti. Stefanova, galibiyete çok yaklaştıysa da Martha Fierro karşısında zaman sıkışmasında doğru hamleleri bulamayınca beraberlikle yetinmek zorunda kaldı. Detaylı haberler aşağıdadır.

img_2705.jpg

Humpy Koneru İstanbul'daki üst üste ikinci galibiyetini Elina Danielian'ı devirerek aldı.
Danielian, turnuvada ikinci kez kalite feda ederken bu kez feda tutmadı ve beyaz bir piyon fazla kazanç durumda kaliteyi geri verip hızlı bir galibiyete ulaştı.


img_1433.jpgimg_1419.jpg
Beyazın merkez ve alan üstünlüğüyle belirgin bir üstünlük elde edecek gibi göründüğü Chiburdanidze-Xue maçında Gürcü büyükusta basın odasında bulunanlar için beklenmedik bir kararla erken e5 sürerek hemen değerlendirmek istediği üstünlüğünü koruyamadı. Siyah c5 sürdükten sonra oldukça rahatladı ve Chiburdanidze'nin sözleriyle "İlk turun aksine bu kez üzerinde fazla konuşacak bir şey olmayan bir maç" oldu.

Chiburdanidze, e5 hamlesini neden erken oynadığıyla ilgili bir soruya "Zamanım da azalırken bir karar vermem gerekiyordu. Rakibimin b6-e6 piyon formasyonunun da çok sağlam olduğunu ve üstünlük değerlendirilecekse hemen bir şeyler yapmak gerektiğini düşündüm.img_2707.jpg
Zeynab Mamedyarova, güçlü rakibi Hou Yifan karşısında uzun süre üstün konum elde etti. Benoni'de tipik bir oyunortası konumunda üstünlüğünü Aa2 hamlesine kadar devam ettirdiyse de g7'yi aldıktan sonra beyazın konumu üzerinde bir anda kara bulutlar toplanmaya başladı ve Mamedyarova hızlı bir şekilde kaybetti. İki oyuncu da maçtan sonra beyazın ciddi bir üstünlüğü olduğunu düşünüyordu; ancak geçen yıl İş Bankası Atatürk Kadın Ustalar'ı kazanan Hou Yifan İstanbul'daki turnuvanın ikinci yılında ilk galibiyetini aldı.img_1431.jpg


Slav Meran'da oldukça iyi bilinen teorik bir devamyolunda Marie Sebag ve Shen Yang arasındaki maçta siyah taşlarla oynayan Fransız oyuncunun Af4 oynanan konumda Kbe8 ile iyi şansları olabilirdi. Bununla birlikte Af4'ten  sonra durum hızla beraberliğe gitti.


img_1430.jpgStefanova, Martha Fierro karşısına galibiyet çok yaklaştıysa da beraberlikle yetinmek durumunda kaldı. Ah6 ile rakibinin şah kanadını dağıtan Stefanova daha sonra en doğru hamleleri zaman sıkışmasının da etkisiyle bulamayınca, açık g ve f dikeyleri bumerang etkisi yaratarak beyaza tehlikeli bir durum olarak geri döndü. Siyah ağır taşlar bir anda beyaz şaha yönelik tehditler yaratmaya başladı; ancak sonunda beyaz durumu tuttu ve beraberliği elde etti.

Stefanova "Objektif olarak konum kazanç olmalı; ancak ben en doğru hamleleri bulamadım. Rakibim f ve g dikeylerinde ciddi tehditler yarattı" diye konuştu.

img_2706.jpg


Pia Cramling karşısında açılışta hazırlıksız yakalanan Betül Cemre Yıldız, yaptığı yanlış tercihler ve gelişimde  de geri kalıp rok atamamasının sonunda 22 hamlede hızlı bir şekilde kaybetti. Fb4 ve Ad5'ten sonra temsilcimizin konumu hızla çöktü.
 
© FIDE Grand Prix 2009 - 2010    |    www.fide.com    |    grandprix.fide.com    |    Powered by Turkish Chess Federation