FIDE Home
 EN  |   TR  |   FR
Home
Schedule
Women GP Regulations
Technical Regulations
Players
Biographies
Tournament
Videos
Interviews
Press Conferences
Bulletins
3.Tur: Betül Cemre Yıldız Humpy Koneru'yu Durdurdu
Monday, 09 March 2009
picture17.jpgİş Bankası Atatürk FIDE Kadın Ustalar Turnuvası'nın üçüncü turunda temsilcimiz Betül Cemre Yıldız, dünya sıralamasının iki numarası ve satranç tarihinde 2600 elo barajını geçen ikinci kadın oyuncu Koneru Humpy'e karşı 6 saat süren maçı kayıp durumda olmasına rağmen inatçı savunmasıyla berabere bitirerek turnuvadaki ilk puanını aldı.

İki satranççının arasında 400 elodan fazla olmasına rağmen Betül Cemre Yıldız, üçüncü turda önemli bir sonuca imza attı.

Günün önemli maçında Hou Yifan, Antoaneta Stenova'yı ağır taş oyunsonunda yenerek 2,5 puana ulaşırken, rakibinin yanlış taş fedasını çürüten Zhao Xue da 2,5 puana ulaşan bir başka isim oldu.

Martha Fierro da turnuvada forumsuz görünen Pia Cramling'i yenerek önemli bir galibiyet aldı ve 2,5 puana ulaştı. Marie Sebag ve Maia Chiburdanidze ise günün en sakin partisini oynayarak masadan yarımşar puanla ayrıldılar. Üçüncü tur notları aşağıdadır.picture33.jpgGünün kritik mücadelesinde Çinli süper yetenek büyükusta Hou Yifan, Bulgar büyükusta Antoaneta Stefanova'yı yenerek ikinci galibiyetini aldı.

İtalyan'ın Ruy Lopez Açılışı'na benzeyen d3'lü varyantında beyaz oyunun erken bölümünden itibaren girişimi ele geçirmeye çalışsa da basın toplantısında genç Çinli durumu "belirsiz" olarak değerlendirdi. Daha sonra Ag7 ile başlayan karışıklar neticesinde tahtada ağır taşların kaldığı, siyahın zor bir durum da olsa berabere yapabileceği bir vaziyet oluştu. Beraberliğe yaklaşmışken Stefanova hata yapıp piyon kaybedince Bulgar büyükustanın basın toplantısında belirttiği gibi "Konum beraberemsi olmaktan çıktı."
  picture16.jpg

Martha Fierro'nun turnuvaya katılacağı son hafta belli oldu; ancak turnuvada iyi sonuçlar almaya devam ediyor. Ekvadorlu satranççı ikinci galibiyetini, yılların tecrübesi Pia Cramling karşısında aldı. Karmaşık bir oyunortasının ardından bir piyon fazla iki tarafı ters renkli fillerinin ve birer kalelerinin bulunduğu bir konum oluştu.

İki oyuncunun da ortak kanısı bu konumda kazanca daha kolay ulaşabilme ihtimali olduğu yönündeydi;ancak sonunda Fierro ikinci galibiyetini alarak İsveçli büyükustayı devirdi.


picture17.jpgHiç şüphesiz Türkiye'deki satranç severleri sevince boğan haber de Betül Cemre Yıldız-Koneru Humpy maçından geldi. Milli satranççımız Sicilya'nın Rossolimo Devamyolu'nda normal bir konumda yavaş yavaş üstünlüğü rakibine kaptırdı; fakat iki oyuncunun da maçtan sonraki toplantıda ortak görüşü zaman sıkışmasının ardından beyazın iyi bir oyun elde ettiği hatta belki de iyi bir konum elde etmiş olabileceği yönündeydi. Daha sonra siyah 3'e 2 kaleler ve atların olduğu bir konuma ulaştı ve Hint büyükustaya göre bu konum kazanç olabilir. Yine de Betül Cemre Yıldız, inatçı savunmasını sürdürdü ve konumu kale ata kaleye kadar sadeleştirmeyi başardı.

Kale ata kale berabere olmakla birlikte, pratikte kaybetme ihtimali bulunduğundan temsilcimizin dikkatli oynaması gerekiyordu. İki pat kombinezonu fırsatı kaçtıysa da milli sporcu, altı saatlik bir mücadelenin sonunda dünyanın iki numarasından yarım puan koparak ilk isim oldu.


picture14.jpgXue Zhao, Zeynab Mamedyarova'yı rakibinin erken fedasını çürüterek kaleye karşılık aldığı iki hafif taşla rakibinin g dikeyindeki saldırısını da püskürttü. Daha sonra da kazanarak 2,5 puana ulaşan isimler arasına katıldı.picture27.jpg
Caro-Kann İlerleme Vartantı'nda Chiburdanidze, Sebag ile rutin sayılabilecek bir şekilde berabere kalırken, Sebag maçtan sonra zor anlar yaşadığını söylüyordu.

Chiburdanidze ise oyunun görece heyecansız olduğunu belirtiç İngilizce-Rusça tercümede Chiburdanidze'ye yardımcı olan Bayan Milli Takım Antrenörü ve çiçeği burnunda FIDE Antrenörler Komisyonu Başkanı Büyükusta Adrian Mikhalchishin, 1978'de Chiburanidze'nin 17 yaşındayken Gaprindashvili'yi devirerek dünya şampiyonu olması öncesi "genç Chiburdanidze'ye" Caro-Kann'ı bizzat öğrettiğini söyledi. Chiburdanidze, 1987'de 8 yıldır dünya şampiyonuyken berabere kaldığı rakibi Büyükusta Sebag'ın yeni dünyaya geldiği düşünülürse
Chiburdanidze'nin ne kadar tecrübeli olduğu daha iyi anlaşılabilir.

picture13.jpgElina Danielian ve Shen Yang da berabere kalırlarken Danielian'a göre uzun süre iyi konumda olan taraf siyahtı. Daha sonra Çinli rakibi zaman sıkışmasında kazanmak için riskli bir karar alıp konumun açılmasına izin verince beyazın fil çifti devreye girdi ve konumun rengi bir anda değişti.

"Daha önce b piyonundan dolayı endişeliydim; ama rakibim risk alıp konumu açınca fil çiftim sayesinde kendimi iyi hissetmeye başladım." diyen Ermeni uluslararası usta 54.hamlede Ff1 yerine Kd5 ile net bir kazanç kaçırdığını da sözlerine ekledi. Shen Yang da açılış kısmının eşit olduğu yönündeki inancı hariç rakibine katıldığı belirtti. Zaten Kd5 hamlesini de basın toplantısında önce yaptıkları kısa analiz sırasında bulmuşlardı.

Bu sonuçların ardından Koneru Humpy, Hou Yifan, Martha Fierro ve Zhao Xue 2,5 puanla liderliği paylaşıyorlar.
 

 
 
© FIDE Grand Prix 2009 - 2010    |    www.fide.com    |    grandprix.fide.com    |    Powered by Turkish Chess Federation