FIDE Home
 EN  |   TR  |   FR
Home
Schedule
Women GP Regulations
Technical Regulations
Players
Biographies
Tournament
Videos
Interviews
Press Conferences
Bulletins
4.Tur: Hou Yifan, Cramling'i, Martha Fierro Betül Cemre Yıldız'ı Yenerek Liderliği Paylaştı
Tuesday, 10 March 2009
picture7.jpgDördüncü turda Hou Yifan, Pia Cramling'e karşı siyah taşlarla kazanarak üst üste üçüncü galibiyetini aldı ve 3,5 puana ulaştı. Betül Cemre Yıldız, Martha Fierro'ya kaybederken, Chiburdanidze de Danielian karşısında üst üste hatalar yaparak önce üstünlüğü sonra oyunu kaybetti. Marie Sebag, turnuvadaki ilk galibiyetini Zeynab Mamedyarova'yı yenerek alırken Shen Yang ve Humpy Koneru ise berabere kaldılar. Stefanova ve Xue Zhao da karmaşık bir mücadelenin sonunda maçlarını berabere bitiren oyuncular arasına katıldılar. Dördüncü tur sonunda Hou Yifan ve Martha Fierro 3,5 puanla birinciliği paylaşırken onları 3 puanı bulunan Xue Zhao ve Humpy Koneru izliyorlar.

Dördüncü tur notları aşağıdadır.picture9.jpgHou Yifan-Pia Cramling maçında, geçen yıl Atatürk Kadın Ustalar'ı birinci ve ikinci bitiren iki satranççını buluşmasında Çinli süper yetenek kazandı. Vezir Hint Kasparov-Petrosian Sistemi'nden konum az çok dengeli gitse de Fa2 hamlesinden sonra siyahlar kontrolü ele geçirmeye başladı. Daha sonra Cramling'in basın toplantısında da belirttiği gibi siyah üstün konumda olsa da bitirici hata Ab4 oynayarak Fd2 taktik vuruşuna ve sonucunda f3 piyonunun düşmesine izin vermek oldu.

  picture8.jpg

Martha Fierro üçüncü galibiyetini temsilcimiz Betül Cemre Yıldız karşısında aldı. Konumda üstünlüğü kaybettiren konumsal hataların ardından f5'i alıp şahı hızla e3'e aktarması gereken milli sporcu başka türlü oynayınca tipik bir kötü fil-iyi at oyunsonu oluştu ve Ekvadorlu satranççı için galibiyete ulaşmak çok da zor olmadı. Bu sonuçla üst üste ikinci galibiyetini alan Martha Fierro, 3,5 puanla Hou Yifan'la birlikte birinciliği paylaştı.

 picture12.jpg
Humpy Koneru-Shen Yang maçı sakin bir şekilde berabere biterken,  beyazın vezir kanadında alan kazanma planı geri tepti. Böylece siyah rahat bir oyun elde etti ; ama b geçeri de durdurulunca taraflar teknik danışman Azmaiparashvili'nin oluruyla beraberliğe ulaştılar.

 picture10.jpgAntoaneta Stefanova-Xue Zhao oyununda Bogo Hint Açılışı'nda Letonyalı usta Vitolins'in bulduğu c5 varyantı seçildi. Siyah vezir kanadında tam da varyantın amaçladığı gibi tehlikeli bir oyun elde etti ve Bulgar büyükusta da buna şah kanadından yanıt vermeye çalıştı; ancak sonunda piyon altta oyunsonu oynamak durumunda kaldı.

At oyunsonunda h6'ya ilerlemiş korunmuş geçer sayesinde beraberliği kurtaran Stefanova "Boş gün olduğu için memnunum. Dört zorlu maç oynadıktan sonra iyi gelecek." diye konuştu.


picture11.jpg


Elina Danielian , Maia Chiburdanidze'yi devirerek 2,5 puana ulaştı. Büyük Gürcü satranççı, açılışta üstünlüğü de yakalamıştı; ancak kendisinin de belirttiği gibi kötü bir günündeydi ve önce üstünlüğü kaybetti sonra da 25.Ka4?? hamlesinden sonra oyunu kaybetti.

 picture14.jpg

Zeinab Mamedyarova-Marie Sebag oyununda beyazın şah kanadındaki piyon formasyonu kötü duruyordu. Hatta, beyaz bir ara piyon geri düşmüştü düşmesine; ama kale ve atı daha etkin olduğu için büyük bir tehlike de yok gibi görünüyordu. Bununla birlitke atın h4 piyonunun peşine düşmesi oyun dışı kalmasına ve beyazın şah kanadında h3 ve f3'te iki zayıf piyonla kalmasına neden oldu. Fransız büyükusta daha sonra kale filiyle rakibinin kale atına üstünlük sağlayarak kazandı ve turnuvadaki ilk galibiyetini alarak boş güne merhaba dedi. 
© FIDE Grand Prix 2009 - 2010    |    www.fide.com    |    grandprix.fide.com    |    Powered by Turkish Chess Federation