FIDE Home
 EN  |   TR  |   FR
Home
Schedule
Women GP Regulations
Technical Regulations
Players
Biographies
Tournament
Videos
Interviews
Press Conferences
Bulletins
Humpy Koneru Turnuvayı Kazandı
Thursday, 19 March 2009
picture17.jpg 
İş Bankası Atatürk FIDE Kadın Ustalar'ın son turunda Humpy Koneru Marie Sebag'ı yenerek 8,5 puana ulaştı  ve turnuvayı kazandı. Son tura birinciliği paylaşarak girdiği Xue Zhao, Elian Danielian'a kaybederken, Hou Yifan da Shen Yang ile berabere kaldı. Bu sonuçların ardından Elina Danielian ve Hou Yifan 8 puanla 2-3. dereceleri paylaştı, eşitlik bozmada Danielian ikinci, Yifan üçüncü oldu. Betül Cemre Yıldız, Zeynab Mamedyarova ile berabere kalarak turnuvayı 2 puanla tamamladı. Son turdan oyunlara ilişkin notlar aşağıda yer almaktadır.

picture18.jpg

Turun hatta turnuvanın kritik oyunu Marie Sebag-Humpy Koneru arasındaydı. Humpy Koneru siyahlarla kazanmayı başardı. Siyah kapalı Ruy Lopez'de görece az oynanan a5 hamlesini seçerken açılıştan konumu rahatça eşitleyerek çıktı. Beyaz vezir kanadında oynayıp daha iyi bir piyon yapısı elde ederken siyah da şah kanadında bir oyun tercih etti. Beyaz, Ad5 hamlesinden sonra siyaha vezir ve atıyla saldırma olanağı tanıyıp hemen kaybetti.picture6.jpg
Turun bir diğer kritik oyunuE lina Danielian-Xue Zhao maçı da farklı olmadı ve Ermeni uluslararası usta girişimi oyunun erken bölümlerinden itibaren ele geçirdi. Birtakım taktik olanaklardan da faydalanarak hızla kazandı. Bu galibiyet Danielian'a Hou Yifan karşısında averajı daha iyi olduğundan eş puanla ikinciliği de getirdi. Ayrıca 2658'lik norm performansıyla ikinci büyükusta normunu da aldı.
picture2.jpg

Zeinab Mamedyarova employed Colle System against Betül Cemre Yıldız and achieved a better position after the opening. White managed to win a pawn and close to win but with an open position on board and both sides having a queen and a rook meant the first side to create threats would take over. Black managed to create tactical problems for white which are particularly difficult to cope in time trouble and able to save the game.

picture29.jpg


Martha Fierro, Maia Chiburdanidze'yi siyah taşlarla yenerek turnuvayı iyi bitirdi. Benko Gambit'te açılıştan sonra durumu eşitleyen Ekvadorlu uluslararası usta rakibinn Ae4 ile vezirleri değişmesiyle siyah için yapısal üstünlüklerin olduğu avantajlı bir oyunsonuna girdi ve oyunu da kazanarak İstanbul macerasını galibiyetle noktaladı.


picture5.jpg
Shen Yang-Hou Yifan maçında siyahlarla oynayan geçen yılın galibi 15 yaşındaki Çinli siyahlarla Nimzo-Hint'in elit seviyede de oynanan çok dinamik bir varyantını seçtiyse de oyun boyunca üstünlük elde edemediği gibi oyunsonunda ters renli filler olmasına rağmen bir ara beyazların daha iyi şansları vardı. Yine de Çinli oyuncu tehlikenin büyümesine izin vermedi ve parti berabere bitti; ama son turlarda performansı düşen Hou Yifan bu kez 2-3.dereceleri paylaşıp eşitlik bozmada averajı daha kötü olduğu için üçüncülükle yetindi.

picture8.jpg
Turnuvanın son biten oyunu Antonata Stefanova ve Pia Cramling arasındaydı. Oyunda oldukça keskin ve e3'lü Slav'dan gelen bir konuma ulaşıldı. 22.hamlede siyah kalite feda ederken iki şah da merkezdeydi ve oyun boyunca rok atılmadı. Bununla birlikte beyaz şahın çok daha tehlikeliydi ve kalite geri olmasına karşılık hem daha aktif konum elde eden hem de birkaç piyon kazanan İsveçli büyükusta kazancı getirecek avantajı elde etti ve kazandı.

 
© FIDE Grand Prix 2009 - 2010    |    www.fide.com    |    grandprix.fide.com    |    Powered by Turkish Chess Federation