FIDE Home
 EN  |   TR  |   FR
Home
Schedule
Women GP Regulations
Technical Regulations
Players
Biographies
Tournament
Videos
Interviews
Press Conferences
Bulletins
Hou Yifan Humpy Koneru'yu Devirdi, Betül Cemre Yıldız Sebag Karşısında Fırsatı Kaçırdı
Sunday, 15 March 2009
picture5.jpg
Hou Yifan, Humpy Koneru'yu devirerek üst üste altıncı galibiyetini alıp 6,5 puanla günün ve belki de turnuvanın maçını kazanırken Xue Zhao da Martha Fierro'yu yenerek takım arkadaşının yarım puan gerisinde ikinciliğe tek başına yerleşti. Betül Cemre Yıldız, berabereye yaklaştığı oyunda oyunsonunda kontrolü rakibi Marie Sebag'a bırakıp kaybederken, Danielian-Cramling ve Shen Yang-Stefanova maçları berabere bitti. Maia Chiburdanidze ise Zeynab Mamedyarova'ya karşı kazandı.

Pazar günü turnuvada boş gün ve Hou Yifan ikinci boş güne lider girdi. 15 yaşındaki Çinli büyükustayı  Xue Zhao 6 puanla izlerken üçüncü sırada 5 puanlı Humpy Koneru bulunuyor. Detaylı haberler aşağıda yer almaktadır.picture5.jpg
Turun belki de turnuvanın maçında kadın satrancının en önemli yıldızlarından Hou YİFAN VE Humpy Koneru'nun buluşmasında Hou Yifan kazandı ve üst üste altıncı galibiyetini aldı. Dünya Bayanlar Şampiyonası'nda geçtiğimiz ağustos ayında yarı finalde karşılaşan ikilinin maçında da gülen taraf yıldırım maçları sonunda Çinli süper yetenek olmuştu.

Kapalı Ruy Lopez'in Çigorin Devamyolu'da beyaz b geçeriyle güzelce piyon öne geçmiş görünüyorduysa da konum uzun süre dengeli devam etti. Zaman sıkışmasında da durum fazla değişmedi; fakat Çinli oyuncu genellikle yaptığı gibi oyunu karıştırmayı başardı. 44.hamlede Fg6'dan sonra Va7 oynayan Humpy Koneru, bu hamle yüzünden hızla partiyi kaybetti;çünkü beyaz vezirin şah kanadına gelip siyah şahın etrafındaki kara bulutları mat yağmuruna dönüştürme imkanı ortaya çıktı.

picture6.jpg
Karmaşık bir Şah-Hint mücadelesinde Xue Zhao rakibin girişimini savuşturdu ve kale oyunsonunda fazla piyonuyla sonuca giderek ikinciliğe yerleşti. Çinli büyükustanın genç vatandaşı ile yapacağı maç turnuvanın son sıralaması açısından belirleyici önem taşıyor.


picture3.jpg
Elina Danielian-Pia Cramling maçında Chebanenko Slavı oynandı. Beyaz piyon öne geçtiyse de bu kazanca ulaşmasına yetmedi.

Shen-Stefanova maçı turnuvanın en kısa beraberliği oldu ve 24 hamle sürdü. Hiç mücadelesiz olmadığını söylemek güç; ama turnuvanın en kora kor maçı olduğunu da iddia etmek  şekilde güç.
picture7.jpg

Chiburdanidze Mamedyarova karşısında galibiyete uzanırken, rakip şahın etrafında tehlikeler yaratırken Azeri bayan büyükustanın saldırısını da başarıyla savuşturdu ve galibiyete uzandı.

picture4.jpg

Temsilcimiz Betül Cemre Yıldız, talihsiz yenilgilerine bir yenisini eklerken, Marie Sebag karşısında ufak da olsa elde ettiği girişimi vezirleri değişince bıraktı; ama konum da mutlak beraberlik gibi görünüyordu .Ters renkli fillerin olduğu konumda Ke7 hamlesiyle piyon kaybedip fırtınalı denizlere doğru yol açtıysa da sağlam gemisi çok da batacak gibi görünmeyen Yıldız, oyunsonunda birçok beraberlik fırsatını kaçırarak Fransız büyükustaya yenildi ve talihsiz mağlubiyetlerine bir yenisini ekledi.


 
© FIDE Grand Prix 2009 - 2010    |    www.fide.com    |    grandprix.fide.com    |    Powered by Turkish Chess Federation