FIDE Home
 EN  |   TR  |   FR
Home
Schedule
Women GP Regulations
Technical Regulations
Players
Biographies
Tournament
Videos
Interviews
Press Conferences
Bulletins
5.Tur: Hou Yifan Betül Cemre Yıldız'ı Yenerek Liderliği Tek Başına Ele Geçirdi
Thursday, 12 March 2009

picture14.jpg
FIDE Atatürk Kadın Ustalar Grand Prix'de beşinci turda Hou Yifan, temsilcimiz Betül Cemre Yıldız'ı yenerek turnuvada üst üste dördüncü galibiyetini aldı ve yoluna kayıpsız devam etti. Humpy Koneru, turnuvanın flaş ismi Martha Fierro'nın aşırı saldırgan oyununu cezalandırırken, Xue Zhao Pia Cramling'in üst üste üçüncü yenilgisini almasına neden oldu. Öte yandan, Antoaneta Stefanova Marie Sebag'ı siyah taşlarla yenerken; Maia Chiburdanidze de aynı şekide boş günün ardından Shen Yang'ı devirerek turnuvaya yeniden merhaba dedi. Zeynab Mamedyarova ise turnuvadaki ilk yarım puanını Elina Danielian ile berabere kalarak aldı. Beşinci tur notları aşağıdadır.

picture22.jpg
Beşinci turun kritik randevusunda Humpy Koneru, Martha Fierro'yu siyah taşlarla yendi. Siyah açılıştan oldukça rahat çıktıysa da beyaz sonradan girişimi ele geçirdi ve tehlike yarattı; ancak beyazın fazla agresif oyunu bumerang gibi beyaza geri döndü. İki tarafta da vezir ve tek kalenin bulunduğu oyunda etkili saldırıyı yapan siyah oldu ve kazanarak 4 puana ulaştı.
picture23.jpg

Hou Yifan, Betül Cemre Yıldız karşısında anti-Marshall Ruy Lopez'i tercih ederken, Çinli süper yetenek Vb1-c4-b4 fikrini uygularken temsilcimiz d4'e kolayca izin verip e5 piyonunu görünür bir karşılığı olmadan verene kadar fazla sorunu yoktu. Sonrasında ise 15 yaşındaki Çinli hızla kazanarak liderliği ilk kez tek başına geçirdi.img_2855.jpg

Xue Zhao, Pia Cramling karşısında kazanarak rakibinin üst üste üçüncü yenilgisini almasına neden oldu. Çinli büyükusta, açılıştan sonra rahtat konum elde edip sonrasında piyon kazandıysa da daha sonra piyonu verdi. Piyonu geri verdikten sonra bile fil çifti ve açık dikeyi ele geçirmiş kalesi beyazı galibiyet ulaştırırken bu sonuçla Çinli büyükusta 4 puana ulaşıp ikinciliği paylaşır duruma geldi.picture25.jpgAntoaneta Stefanova siyahlarla Marie Sevag karşısında kazanırken daha açılıştan rahat bir durum elde etti. Oyunun devamında e4 piyonunu da alınca beyaz için işler iyice zorlaştı. Beyaz Ae3 oynadığında zaten durumu oldukça kötüyü. Dördüncü turdan sonra araya ihtiyacı olduğunu söyleyen Bulgar büyükustaya ara iyi gelmiş gibi görünüyor.

picture28.jpg


Maia Chiburdanidze de aradan faydalanıp geri dönenler arasına katıldı. Shen Yang karşısında siyahlarla kazanan Gürcü büyükusta rakibinin pasif oyununu cezalandırdı. Daha sonra piyon kazanan eski dünya şampiyonunun rahat bir galibiyet aldığı söylenebilir.


picture26.jpgElina Danielian-Zeinab Mamedyarova maçı berabere biterken, siyah ufak bir üstünlük elde ettiyse de kazanca pek yaklaşamadı ve oyunsonunda taraflar doğru bir oyunla beraberliğe ulaştılar. Azeri satranççı turnuvadaki ilk yarım puanını aldı.

 
© FIDE Grand Prix 2009 - 2010    |    www.fide.com    |    grandprix.fide.com    |    Powered by Turkish Chess Federation