FIDE Home
 EN  |   TR  |   FR
Home
Schedule
Women GP Regulations
Technical Regulations
Players
Biographies
Tournament
Videos
Interviews
Press Conferences
Bulletins
6.Tur: Hou Yifan Üst Üste 5. Galibiyetini Alarak Liderliğini Sürdürdü
Friday, 13 March 2009
picture41.jpgAltıncı turda Hou Yifan, Martha Fierro'yu yenerek 5,5 puana ulaşıp üst üste beşinci galibiyetini aldı. Xue Zhao, temsilcimiz Betül Cemre Yıldız'ı yenerek 5 puana ulaştı ve ikinciliği paylaştı. Humpy Koneru günün önemli maçında Maia Chiburdanidze'yi yenerek Çinli büyükustayla gibi 5 puanda bulunuyor. Elina Danielian uzun süre baskı altında kaldıysa da inatçı savunmasının karşılığını aldı ve Antoaneta Stefanova'yı siyah taşlarla yendi. Zeynab Mamedyarova ilk galibiyetini Shen Yang karşısında alırken, Pia Cramling üç maçlık yenilgi serisine Marie Sebag beraberliğiyle son verdi.
picture31.jpg


Hou Yifan üst üste beşinci galibiyetini Ekvadorlu uluslararası usta Martha Fierro karşısında ladı. Fransız Savunması Tarrasch Devamyolu'nda 18.Ff4'ten sonra konumun dengesi bir anda siyah lehine değişti ve Çinli süper yetenek hızla kazanıp güzel de bir taktik vuruşla maçı bitirdi.
 
picture14.jpg
Maia Chiburanidze-Humpy Koneru maçı günün kritik karşılaşmalarından birisiydi. Vezir Gambiti Ragozin Varyantı'nın oynandığı oyunda iki taraf da sabırlı manevralarla partiyi sürdürürken zaman sıkışmasında iki taraf da hatalar yaptı. Son olarak e4 piyonunu yanlış bir tercih yaparak at yerine kaleyle alan Gürcü büyükusta kazancı kaçırdı ve konum eşitlendi. Sonraki hamlede Fg5'e karşı Chiburdanidze Ke1 oynamayıp g5'i alınca zaman sıkışmasının hemen ardından g7'deki mat tehdidini önlemenin sağlıklı bir yolu kalmadığını görünce terk etti.


 
picture26.jpg


Zeynab Mamedyarova turnuvadaki ilk galibiyetini Shen Yang karşısında alrırken, Vezir Hint'te g2'deki kenar fili ve vezir kanadındaki alan üstünlüğüyle tipik bir iyi konuma ulaşan Azeri bayan büyükusta partiyi de bu sayede güzel bir şekilde kazandı.

 


picture8.jpg

Antoaneta Stefanova, Elina Danielian karşısında iyi konumda olan ve saldıran tarafı; ancak zaman sıkışmasında dengeler değişti. Vezirler kırışıldıktan sonra siyahın avantajı arttı ve Ermeni uluslararası usta kontrolü ele geçirerek galibiyete ulaştı.
 

picture30.jpgpicture27.jpg
Vezir Gambiti Moskova Devamyolu'nda Pia Cramling-Marie Sebag maçı berabere biterken siyah fil çiftiyle oyunu forse eden taraf gibi görünüyordu; ama 40.hamleden sonra konum hızla beraberliğe gitti.picture36.jpg

Xue Zhao siyah taşlarla Betül Cemre Yıldız'ı yenerken üstün bir oyunsonu tekniği gösterdi. Temsilcimizin hatasını değerlendirip siyah karelerin kontrolüne dayalı bir strateji ile Martha Fierro maçına benzer bir şekilde üstünlüğü ele geçiren Çinli büyükusta bu durumdan iyi faydalanarak öğretici bir oyun kazandı ve ikinciliği paylaşmayı sürdürdü.

 
© FIDE Grand Prix 2009 - 2010    |    www.fide.com    |    grandprix.fide.com    |    Powered by Turkish Chess Federation