FIDE Home
 EN  |   TR  |   FR
Home
Schedule
Women GP Regulations
Technical Regulations
Players
Biographies
Tournament
Videos
Interviews
Press Conferences
Bulletins
9.Tur: Betül Cemre Yıldız Galibiyetle Tanıştı, Xue Zhao Humpy Koneru Karşısında Yarım Puanı Kurtardı
Tuesday, 17 March 2009
picture24.jpgİstanbul Grand Prix'nin dokuzuncu turunda Xue Zhao, Humpy Koneru karşısında zor duruma düştüğü oyunsonunu kurtararak berabere yapmayı başardı. Bu sonuçla, 7,5 puanla liderliğini koruyan Çinli büyükustayı 5,5 saatlik mücadelenin sonunda Marie Sebag karşısında beraberliğe razı olan Xue Zhao izliyor. Betül Cemre Yıldız, şanssızlıklara son vererek Shen Yang'ı kötü konumda olmasına rağmen rakibinin hatalarını değerlendirip yendi ve turnuvadaki ilk galibiyetini aldı. Stefanova, Mamedyarova'yı yenerken Danielian da Martha Fierro'yu yenerek Humpy Koneru gibi 6,5 puana ulaşıp son iki tura girerken üçüncülüğü paylaştı. Ermeni uluslararası usta son iki turda ilk sırada yer alan Çinli yıldızlarla karşılaşacak. Pia Cramling, veteranların derbisinde Maia Chiburdanidze'yi yenerek üst üste ikinci galibiyetini aldı.

Detaylı haberler daha sonra yayınlancaktır.

picture24.jpg


Turun önemli maçında liderliğe önceki tur yerleşen Çinli büyükusta Xue Zhao, üçüncü sıradaki Çinli büyükusta Humpy Koneru karşısında beraberliği kurtardı. Oyunsonunda fil çiftiyle bir anda üstünlük elde etten hatta bir piyon elde eden Humpy Koner maçtan sonra kazanç fikri bulamadığı için üzgündü, Xue Zhao ise kötü oynadığını düşündüğü için oynun gidişatından memun değildi.

 

picture10.jpg

 

 

 

Marie Sebag-Hou Yifan maçının Sicilya Najdorf olması siyahın niyetini belli eder gibiydi; ama 5i,5 saat süren mücadele sonunda iki taraf da kazanamadı ve ters renkli fil oyunsonunda denge bozulmadı.

 

 

 

 


picture17.jpg

İki tecrübeli büyükusta Maia Chiburdanidze ve Pia Cramling'in maçları sonunda gülen taraf İsveçli büyükusta oldu. Kapalı konumda beyaz şahın merkezde kalmış olması fazla sorun yaratmadı; ancak siyah f5 ile konumu açtıktan sonra durumu savunmak zorlaştı. Chiburdanidze Ac5'e kadar durumu iyi savundu;ama bu hamle partiyi hızla kaybetmesine neden oldu.

 

 

picture19.jpg


Betül Cemre Yıldız, birçok fırsat kaçırdıktan sonra bu kez kötü konumu düştüğü Shen Yang, karşısında önce piyon sonra kalite geri kaldı. Daha sonra rakibi vezirini kurtarması gerektiği için iki hafif taş verip kale alması gerektiğini düşündü ve temsilcimiz iyi duruma geçti. Sonraki aşamada c piyonu ve fil çiftiyle galibiyete uzanan Yıldız, turnuvadaki ilk galibiyetini aldı. 

picture20.jpgDanielian-Fierro maçında aktif beyaz kale, ters renkli fil oyunsonu olmasına rağmen beyazın materyal öne geçip galibiyet elde etmesini sağladı. Ermeni uluslararası usta bu sonuçla 6,5 puana ulaşıp üçüncülüğü paylaşır konuma geldi.

 

 

 

 

picture16.jpg

 

 

 

Mamedyarova-Stefanova oyununda Meran'da beyazın Şd2-Şc1 yoluyla suni rok yapması da şahını yeterince güvenilir konuma ulaştıramadı; çünkü Bulgar büyükustanın a5-a4 firki oldukça etkili oldu. Baskı siyaha iki piyonu sonra da galibiyeti getirdi.

 


 
© FIDE Grand Prix 2009 - 2010    |    www.fide.com    |    grandprix.fide.com    |    Powered by Turkish Chess Federation