FIDE Home
 EN  |   TR  |   FR
Home
Schedule
Women GP Regulations
Technical Regulations
Players
Biographies
Tournament
Videos
Interviews
Press Conferences
Bulletins
İş Bankası FIDE Kadınlar Grand Prix
Wednesday, 04 March 2009

main_news.jpg

 

Türkiye İş Bankası'nın ana sponsoru olduğu Türkiye Satranç Federasyonu; FIDE ve Global Chess ile birlikte 2009/2010 Bayanlar Grand Prix'sinin ilk etkinliği olan İş Bankası FIDE Kadınlar Grand Prix 5-20 Mart tarihlerinde İş Sanat'ta düzenliyor. Özellikle Dünya Kadınlar Günü Haftası'na denk getirilen turnuvaya, kadınların toplumsal hayata katılımına büyük önem veren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün adı verilmişti. FIDE'nin tanıtım bültenini aşağıda okuyabilirsiniz.

isbank_towers.jpg
Turnuvanın yanı sıra 5-8 Mart tarihlerinde FIDE Başkanlar Kurulu 2009 yılı 1. Çeyrek Toplantısı da yine İstanbul'da gerçekleştirilecek. 

Türkiye Satranç Federasyonu, Ocak 2009'da Akdeniz Şampiyonası'na ev sahipliği yaptı. 2009 yılında Dünya Takımlar Şampiyonası, Dünya Yaş Grupları Şampiyonası ve 16 Yaş Altı Olimpiyatları gibi FIDE yarışmalarına da ev sahipliği yapacak. Ayrıca Dresden'de 24 Kasım 2008'de gerçekleştirilen 79. FIDE Kongresi'nde Türkiye'nin, 2012 Dünya Satranç Olimpiyatı'na ev sahipliği yapmasına oy çokluğuyla kararı verildi.
gpfront.jpgGrand Prix Serisi, 2010'dan sona Dünya Şampiyonası döngüsüne dahil olacak. Dünya Şampiyonası ise, Eleme Sistemi ile yapılacak bir turnuvada belli olacak. Bu turnuvanın da Türkiye'de düzenlenmesi planlanıyor. 2011 yılında ise Grand Prix Serisi'nin galibi ve eleme turnuvasını kazanan satranççılar dünya şampiyonluğu maçı yapacak. Her bir turnuvanın şampiyonu 6.500 € ödül kazanırken, toplam ödül 40.000 € olarak belirlendi. Ayrıca seriyi kazanan isim 15.000 € daha kazanacak.

Gelmiş geçmiş en önemli kadınlar arası turnuvalardan birisi olacak bu turnuvaya, üç eski dünya bayanlar şampiyonu (Stefanova, Chiburdanidze ve Zhu Chen) katılacak. Ayrıca Judit Polgar'dan sonra dünya sıralamasının iki numarası olan Humpy Koneru bu kez İstanbul'da hamle yapacak. Geçen yıl ilk kez düzenlenen turnuvayı kazanan, Dünya Bayanlar Şampiyonası'nda Alexandra Kosteniuk'a karşı final oynayan ve 14 yaşında Büyükusta unvanına ulaşan Hou Yifan da İstanbul'da  yine oynayacak.
 
© FIDE Grand Prix 2009 - 2010    |    www.fide.com    |    grandprix.fide.com    |    Powered by Turkish Chess Federation