FIDE Home
 EN  |   TR  |   FR
Home
Schedule
Women GP Regulations
Technical Regulations
Players
Biographies
Tournament
Videos
Interviews
Press Conferences
Bulletins




İstanbul Grand Prix Açılış Töreni
Friday, 06 March 2009
img_1352a6 Mart Cuma günü saat 14:00'te gerçekleşen İş Bankası FIDE Bayanlar Grand Prix Açılış Törenine, FIDE Başkanı Kirsan Ilyumzhinov, TSF Başkanı Ali Nihat Yazıcı ve Türkyie İş Bankası Kurumsal İlişkiler Grup Müdürü Suat Sözen'in yanı sıra Türkiye'nin en büyük ikinci medya grubu Turkuvaz Medya Grubu'nun patronu ve Çalık Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık'ın da katıldılar. Törende FIDE yetkilileri, gazeteciler ve Dünya Bayanlar Şampiyonu Alexandra Kosteniuk da hazır bulundular. Fotoğraflar ve haberler aşağıda yer almaktadır.

img_1296.jpg

Suat Sözen: Atatürk'ün Adını Vermek Bize Çok Önemli Sorumluluk Yüklüyor

Türkiye İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Suat Sözen, bu önemli organizasyona banka olarak ikinci kez ev sahipliği yapmanın heyecanını taşıdıklarını ifade ederken "Geçtiğimiz yıl federasyonumuzla birlikte, satranç dünyasının kadın ustalarına yönelik uluslararası bir turnuva düzenleme fikrini geliştirirken, bu turnuvanın, kadınların sosyal yaşama katılımı konusunda devrimlere imza atan, Bankamızın kurucusu, Yüce Atamızın adını taşıması gerektiğinde fikir birliğine varmıştık. Elbette, bir organizasyona "Atatürk"ün adını verdiğinizde bu, düzenleyen kuruluşlara çok önemli sorumluluklar yüklüyor. " sözleriyle turnuvanın adının önemine dikkat çekti.

Türkiye İş Bankası Atatürk Uluslararası Kadın Ustalar Satranç Turnuvası'nın henüz ikinci yılında olmasına karşın uluslar arası satranç dünyasında ne kadar önemsendiğini "2009-2010 FIDE Bayan Grand Prix"nin ilk ayağı olarak kabul edilmesi, sanıyorum amaçladığımız düzeyde bir turnuvayı gerçekleştirmekte olduğumuza ilişkin çok önemli bir gösterge sunuyor." diyerek açıkladı.

img_1308.jpgAli Nihat Yazıcı:"Dünyada Hangi Yarışmaya Katılırsak Katılalım İddialıyız"

Suat Sözen'in ardından söz alan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı, "Sekiz yıl önce böyle bir turnuvayı hayal bile edemezdik. İş Bankası ile 2005'te sponsorluk anlaşmasını imzalarken dünya şampiyonları yetiştirmek aklımızda yoktu, önce altyapıyı oluşturmak istiyorduk. Çok kısa sürede büyük başarılar geldi. Okullararası Dünya şampiyonları, yaş gruplarında Avrupa şampiyonları çıkartmaya başladık. Bugün artık dünyada hangi yarışmaya giderse gitsin sporcularımız iddialı. İş Bankası ile işbirliğimiz uzun soluklu olacak, hatta sonsuza dek sürecek diyebilirim." şeklinde konuştu.

img_1307.jpg
Kirsan Ilyumzhinov: "Dünya satrancının kalbi İstanbul'da atacak"


Son olarak FIDE Başkanı Kirsan Ilyumzhinov, dünya satrancının kalbinin İstanbul'da atacağını söylerken "Türkiye Satranç Federasyonu ve Türkiye İş Bankası yetkililerine teşekkür ederim. Türkiye Satranç Federasyonu her zamanki gibi çok güzel bir organizasyonla dünya satrancına destek olmaya devam ediyor." dedi.

Daha sonra turnuvaya katılan sporcuların misafirlere takdim edilmesi ve kura çekimine geçildi. Kura çekiminin ardından toplu fotoğraf çekimleri yapıldı.

Sporcular ise, basın mensuplarına demeçler verdikten sonra geçtiğimiz yıl Atatürk Kadın Ustalar Turnuvası'nın ilkine ev sahipliği yapan 41.kattan ayrıldılar.


img_1347.jpg


Ahmet Çalık'ın Satranca Desteği



Günün özel konuğu Turkuvaz Medya Grubu ve bağlı Çalık Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık'tı. Türkiye'nin en büyük ikinci medya grubunun patronu olan Çalık, Ilyumzhinov ve Yazıcı ile birlikte gazetecilere poz verdikten sonra İş Kule'den ayrıldı.














img_1341.jpg
Kirsan Ilyumzhinov ve Ahmet Çalık

img_1356.jpg
Suat Sözen, Ali Nihat Yazıcı, Ahmet Çalık ve Kirsan Ilyumzhinov

img_1358.jpg
Aeroflot Açık'ta rakibi Kurnusova'un hile yaptığını iddia ederek turnuvayı terk eden Azeri büyükusta Şehriyar Mamedyarova, FIDE Başkan Yardımcılarından Büyükusta ve Atatürk Kadın Ustalar'ın teknik danışmanı (berabere teklifleri yasak olduğu için taraflar ölü berabere konumlarda birbirlerine teklif yapmak yerine teknik danışmadan beraberlik istiyorlar) Zurab Azmaiparashvili'yle konuşuyor. FIDE Başkanı Kirsan Ilyumzhinov da yanlarında.

img_1298.jpg
Gazatecilerin bir bölümü
img_1299.jpg
...ve bir kısmı daha...

img_1300.jpg

Konuklar arasında bulunan Dünya Bayanlar Şampiyonu Alexandra Kosteniuk
img_1301.jpg
Betül Cemre Yıldız ve Bayan Milli Takım Antrenörü Adrian Mikhalchishin
img_1302.jpg
Soldan Sağa: Chiburdanidze, FIDE Onursal Asbaşkanı Selivanov, Fierro, Stefanova, Stefanova'nın yardımcılığını yapan büyükusta Vladimir Georgiev, Humpy Koneru'nun babası Ashkok Koneru ve Humoy Koneru

img_1309.jpg
Hou Yifan
img_1313.jpg
Antoaneta("Etti") Stefanova
img_1317.jpg
Maia Chiburdanidze

img_1321.jpg
Shen Yang

img_1325.jpg
Zeyneb Mamedyarova

img_1328.jpg
Betül Cemre Yıldız

img_1359.jpg
Kirsan Ilyumzhinov ve Antoaneta Stefanova


img_1338

Sporcular toplu fotoğraf çekiminde


 
© FIDE Grand Prix 2009 - 2010    |    www.fide.com    |    grandprix.fide.com    |    Powered by Turkish Chess Federation