FIDE Home
 EN  |   TR  |   FR
Home
Schedule
Women GP Regulations
Technical Regulations
Players
Biographies
Tournament
Videos
Interviews
Press Conferences
Bulletins
Kapanış Töreni Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu'nun Katılımıyla Gerçekleşti
Friday, 20 March 2009
picture59.jpgİş Bankası Atatürk FIDE Kadın Ustalar Grand Prix Turnuvası'nın kapanış töreni 19 Mart günü 17:00'de İş Kule' nin 41.katında Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Türkiye İş Bankası Yönet,m Kurulu Başkanı Caner Özbiçer, FIDE Başkan Vekili Georgios Makropoulos, FIDE Başkanlar Kurulu, TSF Yönetim Kurulu Üyeleri ve gazetecilerin katılımıyla gerçekleşti.


Bakan Başesgioğlu konuşmasında önemli bir müjdeyi de 2010 Dünya Bayanlar Dünya Satranç Şampiyonası'nın Türkiye'de düzenlenmesi için girişimerin başlayacağını belirterek verdi. Konuşmaların yanı sıra sporcular kupa ve diğer ödüllerini de aldılar.
picture4.jpg

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Caner Çimenbiçer:

"Atatürk'un Adının Verilmesi Gurur"


Kapanışta ilk konuşmayı yapan Caner Çimenbiçer, Atatürk'ün adının önemli bir uluslararası etkinliğe verilmesinin İş Bankası için büyük bir gurur olduğunu altını çizerken, Türkiye Satranç Federasyonu ile 2005 yılından beri devam eden işbirliğinin hem yurt içinde hem de uluslararası platformda başarılarla anılmasını sağladığını söylerken, "Türkiye'yi bir satranç ülkesi yapma hedefiyle yeni projeleri hayata geçireceğiz" dedi.

picture10.jpg
Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince: "Satranca Uzun Vadeli Desteğimiz Sürecek"İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, sözlerine çok kısa bir aralıkla yeniden bir satranç etkinliğine katılmanın kendisini çok mutlu ettiğini ifade ederken spora ve sporcuya verilen desteğin kurumsal bir kimlikle süreklilik arz etmesinin önemine dikkat çekti. "Satranç sporunun kitlesel bir spora dönüşmesi, uluslar arası arenada Türkiye'nin adını duyurmak için en etkili spor dallarından birisi haline gelmesi, yeni yeteneklerin keşfedilmesi , çocukların ve gençlerin gelişimine katkı sağlaması gibi uzun vadeli hedefleri için satranç federasyonu ile çalışmalarımız sürecektir" diye konuştu.

picture19.jpg
FIDE Başkanvekili Georgios Makropoulos: "Atatürk Görse Gurur Duyardı"


Daha sonra söz alan FIDE Başkan Yardımcısı Georgios Makropoulos, birkaç ay içinde Spordan Sorumlu Devlet Bakanı'nın iki satranç turnuvasına birden gelmesinin dünyada eşi olmadığına dikkat çekti.  Makropoulos, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün İş Bankası'nı kurduğunu öğrendik. Herhalde Atatürk, İş Bankası'nın satranca verdiği desteği görseydi bu durumdan gurur duyardı" diye konuştu.Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu: "Turnuvayı Mükemmel Düzenleyen
Türkiye İş Bankası ve Türkiye Satranç Federasyonu'na Teşekkür Ediyorum"

picture32.jpg


picture28.jpg
Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu Türkiye İş Bankası'nın satranca verdiği desteğin, bu sporun kitlesel olma yolunda gösterdiği ivmeyle somut bir şekilde görüldüğünü ifade eden Bakan Başesgioğlu, "Çok sayıda organizasyona daha ev sahipliği yapacağız. Satranç Federasyonu'nun, Afrika'da satranç sporuna yaptığı destek de gurur verici. Turnuvanın mükemmel şekilde yapılmasına katkı veren Satranç Federasyonu ve Türkiye İş Bankası'na teşekkür ediyorum" dedi.

Bakan Başesgioğlu, açıklamalarında bir önemli organizasyona daha Türkiye'nin ev sahipliği yapabileceğinin müjdesini de verdi. "Bayanlar 2010 Dünya Satranç Şampiyonası'nı ülkemizde gerçekleştirecek potansiyele ve organizasyona sahibiz. İnşallah federasyonumuz, Türkiye İş Bankası ve FIDE ile görüşerek, böyle bir organizasyonu ülkemizde gerçekleştirmenin mutluluğunu birlikte yaşarız'' diye konuşarak sözlerini tamamladı.
Konuşmaların ardından anı plaketleri takdim edildi. 
picture27.jpg
Yazıcı, Makropoulos, Çimenbiçer, Özincepicture34.jpg
Uçarkuş, Makropoulos, Ünal
Son olarak da sporculara ödülleri verildi.1.KONERU HUMPY (HİNDİSTAN) 8,5/11


picture54.jpg

2.ELINA DANIELIAN (ERMENİSTAN) 8/11

picture44.jpg

3. GM HOU YIFAN (ÇİN) 8/11

picture38.jpg


picture59.jpg

picture61.jpg 
© FIDE Grand Prix 2009 - 2010    |    www.fide.com    |    grandprix.fide.com    |    Powered by Turkish Chess Federation