FIDE Home
 EN  |   TR  |   FR
Home
Schedule
Women GP Regulations
Technical Regulations
Players
Biographies
Tournament
Videos
Interviews
Press Conferences
Bulletins
Son Turda Mücadele Yeni Başlıyor
Thursday, 19 March 2009
picture43.jpg
İş Bankası Atatürk FIDE Grand Prix'de son tur öncesi zirve mücadelesi karıştı. Fransız büyükusta Marie Sebag, Xue Zhao'yu yenerek turnuvanın adeta yeniden başlamasını sağladı. Hou Yifan, Elina Danilian karşısında epey zorlandıysa da her zamanki gibi oyunu karışırıp taktik olanaklardan faydalanarak beraberliği kurtardı. Humpy Koneru da Antoaneta Stefanova'nın açılış felaketi yaşamasıyla çabuk kazanınca son tura üç büyükusta da 7,5 puanla liderliği paylaşarak girdi. Elina Danielian ise sadece yarım puan geride dördüncü sırada. Betül Cemre Yıldız ise Maia Chiburdanidze'ye kaybetti.


picture39.jpg

Günün önemli maçında sürpriz bir sonuç yaşandı ve Marie Sebag, Xue Zhao'yu yenerek birincilik mücadelesini heyecanlı hale getirdi. Moskova Varyantı'ın moda devamyolunda piyon kazandıktan sonra rakibinin güçlü bir oyun elde etmesine izin vermeyen Fransız büyükusta, oyunsonunda da Çinli büyükusta uzun süre direndiyse de fazla zorlanmadan kazandı. Sebag, 2,5/6 ile başladığı turnuvada son 4 turda 3,5 puan alarak önemli bir geri dönüş yaptı.picture30.jpgHou Yifan, büyükusta normu alması beklenen Elina Danielian karşısında beraberliği zor kurtardı. Açılışta Klasik Ff5'li Caro-Kann'da Ac5 oynayarak nostalji yaşatan Çinli genç yıldız daha sonra piyon geri düştü ve kötü durumda kaldı. Genelde olduğu gibi rakiplerine konumu karıştırarak üstünlük sağlayan Çinli genç oyuncu rakibinin kazanmaya çalışırken yaptığı Ke5 hamlesini fırsat bilip Fe7 ile konumu sadeleştirerek beraberliği kurtardı. Böylece son tura girereken birincilik mücadelesinde de ayakta kalmayı başardı.

picture47.jpg

Humpy Koneru was the quickest of all leaders to win since Antoaneta Stefanova blundered with Nd5 allowing white to win an exchange decisively. The disaster for the Bulgarian grandmaster allowed world no.2 to join the leading position before the last round.
picture24.jpg
Betül Cemre Yıldız yaşayan efsane Maia Chiburdanidze karşısında oyunu karıştırmak için iyimser devamyolalrı seçti; ancak engin tecrübesi bulunan rakibi herhangi bir tehlike oluşmasına izin vermedi. Basın toplantısında da oyunu anlatırken "Rakibim herhangi bir taktik numara yapmasın diye çok dikkatli oynadım. Herhangi bir şans vermediğim için memunum" diye konuştu. Temsilcimiz ilk kez karşılaştığı rakibine karşı iki piyon feda ederek zaten kötü olan konumu hiç olmazsa karıştırmak istediğini söyledi; ancak amacına ulaşamadığını ve rakibin oyunu güzel bitirdiğini belirterek sözlerini tamamladı.

picture27.jpgMartha Fierro, kötü gidişe Shen Yang karşısında aldığı galibiyetle son verirken, siyahın geçici piyon fedası işe yaramayınca Ekvadorlu uluslararası usta hem taktik olanaklardan hem de beyaz karelerdeki tahakkümünden faydalanarak galibiyete ulaştı.
picture36.jpgpicture26.jpg


Günün bir başka sürpriz sonucu Pia Cramling'i Zeynab Mamedyarova'yla berabere kalmasıyla geldi. İsveçli büyükustanın bir üstünlüğü vardı; ancak Azeri bayan büyükusta konumu başarıyla savundu ve tutmayı başararak yarım puanı aldı.

 
© FIDE Grand Prix 2009 - 2010    |    www.fide.com    |    grandprix.fide.com    |    Powered by Turkish Chess Federation