FIDE Home
 EN  |   TR  |   FR
Home
Schedule
Women GP Regulations
Technical Regulations
Players
Biographies
Tournament
Videos
Interviews
Press Conferences
Bulletins
Xue Zhao Hou Yifan'ı Devirerek Liderliği Devraldı
Monday, 16 March 2009
picture2.jpg
Atatürk FIDE Kadın Ustalar Grand Prix Turnuvası'nın sekizinci turunda turnuvanın kaderini etkilemesi beklenen Hou Yifan-Xue Zhao maçını siyahlarla oynayan 24 yaşındaki Çinli büyükusta kazanarak süper yeteneği durdurdu. Bu sonuçla Xue Zhao, Hou Yifan'dan liderliği de devarlırken, Marie Sebag Martha Fierro'yu Pia Cramling de Shen Yang'ı yendi. Humpy Koneru, Zeynab Mamedyarova'ya karşı kazanırken Antoaneta Stefanova-Maia Chiburdanidze maçı berabere bitti. Günün dramatik maçında temsilcimiz Betül Cemre Yıldız Elina Danielian'ı yenmeye çok yaklaştıysa da yaptığı kritik hatayla konumdaki kontrolü ve oyunu kaybetti.

Bu sonuçların ardından Xue Zhao 7 puanla liderliğe yerleşirken, 6,5 puanı bulunan Hou Yifan ikinci, 6 puanlı Humpy Koneru ise üçüncü sırada  yer alıyor.
picture12.jpg
İş Bankası Atatürk Kadın Ustalar Turnuvası'nda rakiplerine puan farkı yaparak zirvede başbaşa kalan iki Çinli büyükusta Hou Yifan ve Xue Zhao'nun maçında açılışta kapalı Ruy Lopez'in Zaitsev Varyantı oynandı.

Beyaz aktif taşlarıyla kontrolü ele geçirmiş gibi görünüyordu; ancak zaman sıkışmasında konumun dengesi fazla değişmedi. Her zaman doğru hamleyi yapmanın, zaman sıkışmasından kurtulacak olmanın yaratacağı "son hamle etkisiyle" zorlaştığı 40.hamlede hata yapan Hou Yifan ilerlemiş piyonu fazla zayıflattı ve sonunda bu piyon düşünce siyah bir anda piyon fazla kaldı. Xue Zhao (Şue Şao) maçtan sonra "sonrası teknik safyaydı" diyerek oyunun kalan bölümünün bu üstünlüğü kazanca dönüştürmesinden ibaret olduğunu anlatmaya çalışıyordu. Bu maçla Hou Yifan'ın altı maçlık galibiyet serisi son buldu ve Xue Zhao liderliği genç vatandaşından devraldı.


picture17.jpg

Humpy Koneru, Zeynab Mamedyarova'yı yenerek Hou Yifan yenilgisinin yarasını biraz sardı. Özellikle Çinli büyükusta kaybedince  Humpy Koneru için de biraz ümit doğdu. Vezir Gambiti Değişme Varyantı'nda f3'lü planı oynayan Hintli büyükusta rakibinin yanlış c5-c4 manevrasını iyi cezalandırdı ve 6 puana ulaşarak birinciyle arasındaki puan farkını bire indirdi.

picture48.jpg

Stefanova-Chiburdanidze maçında Bulgar büyükusta oyunun kontrolünü  ele geçiren tarafı; ancak beyazın avantajı oyunsonunda da kazanca yetmeyince iki eski dünya şampiyonunun maçı berabere bitti. Maçtan sonraki basın toplantısında oyuncular beyazın kazanca yakın olan taraf olduğu konusunda hemfikirdi.
picture15.jpg

Pia Cramling, Shen Yang karşısında güzel bir galibiyet aldı. Açılıştan itibaren genel tarzını aksine saldırgan hamleler seçen İsveçli deneyimli büyükusta, Ff6 ile güzel bir taş feda yaptı. Taşın alınamadığını doğru bir şekilde hisseden Cramling ilk sefer olmasa da fil ikinci kez boştayken alan Çinli genç uluslararası ustayı cezalandırarak parlak bir parti kazandı. Her ne kadar bilgisayarlar kazancı hemen görmese ve h5 gibi bir insanın yapması çok güç olan bir hamleyi önerse de h5'ten sonra bile beyazın kazanç fikri bulunuyor.

picture14.jpg
Betül Cemre Yıldız, tramvatik bir oyun daha kaybederek Elina Danielian karşısında galibiyeti kaçırdı.


Rakibinin hatalarını iyi değerlendiren temsilcimiz açılıştan sonra kontrolü ele geçirdi ve saldıran tarafı. Zaman sıkışması sırasında da üstünlüğünü geliştirse de tek hatası b5'i almak oldu ve bu hata Yıldız'a belki de oyunu kaybettirdi; çünkü zor durumda siyaha bir anda sanki kurulmuş bir saatin çalışmaya başlamasına benzer bir düzen ve akıcılıkta karşı oyun çıktı. Forse varyantın sonunda siyahlarla oynayan Danielian kazanç piyon finalini neredeyse berabere yapacaktı; ama piyon finallerinde taktik olasılıkların bolluğu ve varyantları hesaplamanın zorluğuyla başa çıkamayan milli sporcu son ve sonucu belirleyen hatayı yaparak kaybetti.


picture33.jpgMartha Fierro-Marie Sebag oyununda Fransız büyükusta Sveshnikov'da ilginç bir kalite feda etti. Ekvadorlu oyuncunn yaptığı hatalar ve veziri kırıştıktan sonra rakibinin kalesini etkileştirmesini öneyememesi seri yenilgilerine bir yenisini eklemesine neden oldu. Vezir kanadında ilerleyen piyonlar sonucau belirledi. 
© FIDE Grand Prix 2009 - 2010    |    www.fide.com    |    grandprix.fide.com    |    Powered by Turkish Chess Federation